Słynny i najważniejszy szczep czerwonych winogron uprawiany na świecie. Pochodzi z Bordeaux, gdzie zyskał na znaczeniu pod koniec XVIII w. Swoją popularność zawdzięcza temu, że zawsze zachowuje swój charakter, nie ważne na jakie glebie i w jakim klimacie rośnie. Często przy produkcji wina miesza się jego winogrona z innymi szczepami.
Odmiana powstała z krzyżówki szczepów Cabernet Franc i Sauvignon Blanc w XVII w. we północno-zachodniej Francji. Jest łatwa w uprawianiu i odporna na mróz. Owoce Cabernet Sauvignon mają wysoką zawartość fenoli, garbników oraz ciemną barwę. Winogrona mają grubą skórkę i są bardzo małe.
Wina wyprodukowane tylko z tego szczepu charakteryzuje intensywny bukiet, są mocne i rasowe. Ich bukiet ma ziołowy lub pieprzny aromat. Wina pochodzące z Bordeaux są owocowe i aromatyczne, natomiast te z Kalifornii mają w bukiecie wyczuwalne aromaty czarnej porzeczki, pieprzu oraz nuty dymne. W bukiecie tej odmiany często można wyczuć też nuty mięty, najczęściej w szczepach uprawianych w Australijskim regionie Coonawarra lub w stanie Waszyngton. Często wino z Cabernet Sauvignon w fazie fermentacji lub dojrzewania przechowuje się w dębowych beczkach, ponieważ dąb idealnie uzupełnia smak tej odmiany, nadając winu niepowtarzalny smak.
Wina z tej odmiany można przechowywać bardzo długo, ponieważ niezwykle wolno się starzeją. Cabernet Sauvignon tradycyjnie miesza się ze szczepami Cabernet Franc, Merlot, Malbec lub Petit Verdot, ale z powodzeniem łączy się go z winogronami Shiraz, Tempranillo i Sangiovese.
Cabernet Sauvignon we Francji jest najpopularniejszy w rejonach: Bordeaux, Entre-Deux-Mers, Langwedocja-Roussillon, Prowansalia oraz w południowej części doliny Rodanu. Zyskuje też coraz większą popularność w Hiszpanii i Portugalii. Jest bardzo popularną odmianą we Włoszech, głównie w Toskanii, gdzie z innymi odmianami produkuje się z niego wina np. Solaia i Sassicia. Jest trzecim co do popularności szczepem w Chile. W Kalifornii uprawia się go w Napa Valley oraz na terenie North Coast i Sonoma. W Australii łączy się go często z odmianą Syrah. Uprawiany jest także w Nowej Zelandii oraz Afryce Południowej.