Ten szczep ma szczególne znaczenie w chłodniejszych strefach klimatycznych, ceniony w produkcji win kupażowanych. Pochodzi z Burgundii i jest jednym z najstarszych szczepów winorośli uprawianych przez człowieka.
Najbardziej znane wina z tego szczepu to Chambertin, Musigny, Pommard, Clos Vougeot, Volnay, wszystkie produkowane są w Burgundii. Wina z Pinot Noir mają głęboką czerwoną barwę, czasem z odcieniem brązu, są to wina o sporej kwasowości, dzięki czemu są długowieczne. W młodych winach można wyczuć aromat jeżyn, w tych starszych zaś aromaty orzechów i niezbyt mocne nuty goryczy. Pinot Noir z Burgundii ma wyczuwalny aromat owoców leśnych: poziomek i malin, a także nuty korzenne, owocowe: śliwek i wiśni. Pinot Noir z Alzacji, USA i Tyrolu są lekkie i owocowe, natomiast te z Nowej Zelandii są masywne i esencjonalne.
Pinot Noir uprawia się w Burgundii, Alzacji, w Szampanii – tłoczony na białe wino. Poza Francją jego uprawa popularna jest w Niemczech, gdzie znajduje się na 4 miejscu pod względem uprawy, w Katalonii, Szwajcarii (znany pod nazwą Klevner), w Kalifornii, gdzie wytwarza się z niego wina musujące. Bardzo popularny jest też w Nowej Zelandii, najlepsze wina pochodzą z rejonów: Martinborough, Canterbury i Central Otago oraz w Australii w Tasmanii i stanie Victoria.
Winorośl jest dość wymagająca w uprawie, jej owoce są o wiele lepsze w chłodniejszym klimacie umiarkowanym, w cieplejszych rejonach jej grona mają małą zawartość tanin i są drobne.