Sherry jest wzmocnionym winem produkowanym z białych winogron rosnących w okręgu Jerez de la Frontera w Hiszpanii. Zaraz po skończonej fermentacji sherry wzmacnianie jest poprzez dolanie brandy, co powoduje, że większość Sherry jest początkowo wytrawna.
Odmian sherry jest wiele, poczynając od wytrawnych i lekkich: Fino, Manzanilla i Manzanilla Pasada, przez ciemniejsze Amonillado i bogate Oloroso czy Palo Cartado aż po słodkie Jarez Dulce.
Do produkcji sherry używane są trzy gatunki winogron:
- Palomino – do produkcji wytrawnych odmian Sherry
- Pedro Ximénez – do produkcji słodkich win, po zebraniu winogrona suszy się na słońcu przez dwa dni by skoncentrować cukier,
- Moscatel – także do produkcji słodkiego wina, ale mniej popularne od Pedro Ximénez
Winogrona do produkcji sherry zbiera się pod koniec września. Z delikatnie wyciśniętego soku z pierwszego tłoczenia produkuje się odmiany Fino i Manzanilla. Soku z drugiego tłoczenia używa się do zrobienia odmiany Oloroso. Do końca października sok fermentuje w kadziach ze stali nierdzewnej. Po tym czasie powstaje 11-12 % wytrawne wino, które się wstępnie klasyfikuje. Sherry wzmacnia się destylatem wina mieszając go z dojrzałym sherry w proporcji 50/50 (mitad y mitad), mitad y mitad miesza się w odpowiednich proporcjach z młodszym sherry.
Wzmocnione wino przechowuje się w 600 litrowych kadziach zrobionych z drewna północnoamerykańskiego dębu, natomiast dojrzewa w beczkach zwanych soltera przez co najmniej trzy lata.
Po zabutelkowaniu sherry może być spożywane od razu, ponieważ dłuższe leżakowanie nie przynosi żadnych korzyści. Sherry traci aromat po otworzeniu. Fino i Manzanilla powinny zostać wypite dość szybko po otwarciu, trochę dłużej może postać odmiany Amontillado i Oloroso, a słodkie odmiany sherry przetrwają kilka tygodniu.
Sherry tradycyjnie pije się z copita, specjalnego kieliszka w kształcie tulipana.