Szympan zaczął zyskiwać światowe uznanie od XVII w. dzięki arystokracji francuskiej, która wychwalała jego doskonały smak na dworach Europy. Wytwórcy szampana dbali o to, by kojarzono go z luksusem oraz świętowaniem.
Szampan to wino musujące produkowane przez wywołanie drugiej fermentacji w butelce, co wytwarza dwutlenek węgla. Jest produkowane wyłącznie w rejonie Szampanii we Francji i doceniane na całym świecie jako wyśmienite wino.
Głównymi odmianami winogron używanych do produkcji szampana są: pinot noir, chardonnay, pinot meunier.
Méthode Champenoise jest tradycyjną metoda produkcji szampana. Po wstępnej fermentacji i degustacji tworzy się pożądaną kompozycję z różnych win, po czym wino zostaje zabutelkowane. W butelkach odbywa się druga fermentacja wymagająca dodania cukru i drożdży. Wtórna fermentacja pod wpływem drożdży powoduje rozpad cukru na alkohol i dwutlenek węgla. Na tym etapie wino leżakuje od 3-5 lat. Przez pierwsze 2-3 miesiące butelki są codziennie obracane o ćwierć obrotu, aby skondensować osad powstały z martwych drożdży i sklarować wino.
Po okresie leżakowania zebrany przy korku osad jest oczyszczany a utracone przy tym wino zostaje uzupełnione o cukier – nadaje to smak wytrawny albo słodki, jest to tzw. dozowanie. Potem butelki korkowane są charakterystycznymi korkami i po kilku tygodniach odpoczynku szampan można sprzedawać.
Pod względem słodkości szampan klasyfikuje się następująco:
- Bardzo wytrawny (Brut intégral, Brut zéro)
- Wytrawny (Brut)
- Półwytrawny (Sec)
- Półsłodki (Demi sec)
- Słodki (Doux)
Ciekawostki: szampanem leczono depresję przed wynalezieniem leków antydepresyjnych. Szampan zawiera także dużo soli mineralnych (tj. potas, wapń, magnez i siarkę) dzięki czemu ma właściwości detoksykacyjne.