Pinotage jest jednym z nielicznych szczepów, którego historię można dokładnie prześledzić. Łączy się ona ściśle z osobą Abrahama Perolda. W 1905 roku, jako 24-letni, świeżo upieczony doktor chemii Abraham wrócił z Europy do RPA.
Rząd Republiki Południowej Afryki dowiedziawszy się o ogromnym zamiłowaniu Perolda do winiarstwa, zaproponował mu objęcie katedry na Uniwersytecie Winiarskim w Stellenbosch. Miał on przewodzić badaniom nad stworzeniem nowego szczepu winnego, idealnie przystosowanego do warunków klimatycznych w Południowej Afryce.
Młody naukowiec jeszcze przed powrotem do ojczyzny zaopatrzył się w ogromną ilość próbek europejskich szczepów. Dzięki temu miał możliwość przeprowadzenia licznych eksperymentów na istniejących szczepach, oraz łączenia różnych odmian ze sobą.
W czasie jednej prób połączył Pinot Noir i Cinsault – lokalnie nazywane Hermitage. W początkowej fazie eksperymentu kombinacja ta została uznana za nierokującą. Skrzyżowany krzew dał zaledwie cztery pestki. Być może dlatego Perold nie zdecydował się zasadzić tego krzewu w uniwersyteckim ogrodzie, a pod własnym domem. Eksperyment poszedł niemal w zapomnienie. W 1928 roku Abraham zmienił pracę i przeniósł się do koncernu winiarskiego. Jego dom miał zostać wysprzątany a ogród wykarczowany. Przypadek chciał, że we właściwym momencie przejeżdżał tamtędy inny naukowiec znający historię eksperymentu. Uratował on krzew, zabierając go do uniwersyteckiego ogrodu. Na miejscu krzyżówką zajął się prof. Theron. W latach 30-ych straszliwa plaga wirusów zaatakowała winnice. Jedyną winoroślą, która przetrwała zmagania z chorobami była właśnie krzyżówka Pinot Noir i Cinsault.
Dało to impuls by zainteresować się na nowo tworem stworzonym przez Perolda. Szczep ochrzczono Pinotage – nazwą będącą połączeniem słów Pinot Noir i Hermitage.
Pierwsze butelkowane wino z tego szczepu powstało w 1959 roku. Choć uprawa Pinotage wciąż zajmuje skromny obszar, jest on symbolem południowoafrykańskiego winiarstwa. W ostatnim czasie popularność tego wina w obrębie RPA wzrosła a areały przeznaczone pod uprawę szczepu powiększyły się.
Wino charakteryzuje się ciemnym kolorem i owocowym aromatem maliny, wiśni, truskawki i śliwki. Wyczuć można również nutkę korzennych aromatów.