Piękne krajobrazy malowniczo położonej wyspy na myśl przywodzą wiele pozytywnych skojarzeń. Niewątpliwie Madera – bo o niej mowa, kojarzyć się powinna również z wyśmienitym winem. Najbardziej znanym winem jest wzmacniana madera (17-22% alk.) której początki sięgają setek lat wstecz.
Wiernie towarzyszyła marynarzom, którzy z czasem zauważyli, że w drodze powrotnej smakuje znacznie lepiej. Stąd też nadano jej przydomek „wina powrotnej drogi” a seria przeznaczona nabywcom z pobliskich terenów wysyłana była drogami okrężnymi, aby nabrała smaku. Klient nasz pan! Po dzień dzisiejszy, przez kilka miesięcy, młode Madery przechowuje się w temperaturze 40-50 stopni by wiernie odtworzyć smak mader leżakujących w beczkach, skąpanych w słońcu, które to są najbardziej cenione. Jednak w większości przypadków, najbardziej powszechne rodzaje Mader podgrzewane są w zbiornikach wyposażonych w ciąg rur z gorącą wodą.
Również Madera, jak inne wina wzmacniane, może być wytrawna jak i deserowa. Czterema podstawowymi szczepami (dającymi także nazwę danego stylu) Madery są:
- najsłodsze i najsłynniejsze Malmsey,
- wyraźnie deserowe Bual, które jest uprawiane na cieplejszych terenach wyspy,
- znakomite do powolnego sączenia Verdehlo, do którego w czasie produkcji dodaje się brandy,
- Sercial sprawdzające się jako idealny aperitif , pochodzące z najchłodniejszych winnic Madery.
Najbardziej znanymi producentami madery są: Madeira Wine Company S.A., Vinhos Justino Henriques, Filhos, Lda., Henriques & Henriques, Artur de Barros e Sousa Lda, Vinhos Barbeito (Madeira), Lda.
Tekst: Joanna Metrzak