Malbec nazywany tak głównie w Bordeux, Auxerrois albo Côt Noir w Cahors, a w innych regionach znany pod nazwą Pressac.
To odmiana czerwona używana do produkcji czerwonego wina, głównie dodawana do win o gorszym kolorze w celu jego poprawienia. Winogrona mają ciemnogranatową barwę; jest jedną z sześciu tradycyjnych odmian używanych przy produkcji Bordeaux.
Plantacje Malbeca położone są głównie w Cahors w południowo-zachodniej Francji, jest też popularny w innych częściach świata. Najbardziej znany w Argentynie i od XIX w. identyfikowany z argentyńskim winem.
Miesza się go z odmianami Merlot i Tannat dla uzyskania ciemnych i pełnych win, a ostatnio produkuje się także wino bez domieszek innych szczepów.
W 1956 r. fala mrozu zniszczyła uprawy Malbaca w Bordeaux i Cahors. W Bordeaux prawie zaprzestano jego uprawy, natomiast w Cahors zasadzono go na nowo.
Popularna, ale nie potwierdzona historia opowiada, że Malbec wziął swoją nazwę od węgierskiego ziemianina, który pierwszy rozsadził tą odmianę we Francji. Więcej wskazuje na to, że odmiana nazywała się Côt i najprawdopodobniej pochodzi z północnej Burgundii.
Pomimo podobnej nazwy „Malbec argenté” to nie Malbec, ale odmiana francuskiej winorośli, Abouriou.
Odmiana potrzebuje więcej słońca i ciepła niż Cabernet Sauvignon albo Merlot, źle znosi zimno. Winogrona mają cienką skórę, są soczyste i bogate w smak. Do wina wnoszą głęboki kolor oraz szczególny śliwkowy smak. Powszechnie używa się ich w mieszankach z Merlotem i Cabernet Sauvignon, by uzyskać Bordeaux, w niektórych regionach łączy się go z Cabernet Franc i Gamay dla uzyskania mieszanki w stylu Bordeaux.